wyszukaj w  

Corgi, psiak Królowej - 2D dubbing  - 31.03 godz.15.00
Mia i biały lew - 2D dubbing  - 31.03 godz.16.45

» ZOBACZ AKTUALNY REPERTUAR KINA GRYF «

0

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA:

NAJBLIŻSZY HIT W KINIE GRYF:

0
Strona główna - Gryfiński Dom Kultury
Biuletyn Informacji Publicznej - Gryfiński Dom Kultury
Cennik - Gryfiński Dom Kultury
O nas - Gryfiński Dom Kultury
Kontakt - Gryfiński Dom Kultury
Koła zainteresowań - Gryfiński Dom Kultury
Nasze sukcesy - Gryfiński Dom Kultury
Świetlice wiejskie - Gryfiński Dom Kultury
Multimedia - Gryfiński Dom Kultury
Linki - Gryfiński Dom Kultury
Archiwum - Gryfiński Dom Kultury
RODO
Zamów - Bilety, karnety, opłaty startowe
Rezerwacje biletów - Kino GRYF
Polityka prywatności


Impreza ...

"Do kraju tego..." wieczór poetycko-muzyczny z okazji 100-lecia odzyskania prze Polskę niepodległości

data: 

8.11.2018, godz. 18:00

miejsce: 

Gryfiński Dom Kultury

organizator: 

Teatr EliksirTeatr Uhuru

W czwartek 8 listopada 2018 o godz. 18.00 zapraszamy na wieczór poetycko-muzyczny pod tytułem "Do kraju tego...". Program przygotowany został z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości a przygotowali go artyści z Teatrów Eliksir i Uhuru pod kierunkiem Janusza Janiszewskiego. Wydarzenie odbędzie się na sali widowiskowej Gryfińskiego Domu Kultury..

Kolejne spotkanie z poezją, muzyką i sztuką służyć będzie nie tylko uczczeniu narodowego jubileuszu ale także żywej refleksji na temat Polski - naszemu wspólnemu domowi, który 100 lat temu odzyskaliśmy jako naród. Nasza Ojczyzna podczas zaborów istniała głównie w kulturze, w języku ojczystym i w zbiorowej świadomości. Kiedy przez 123 lata nie było Polski na mapie Europy, nie znaczyło to, że nie było jej wcale, przetrwała w naszych sercach, w literaturze, w mowie ojczystej aż do roku 1918, kiedy ponownie mogliśmy "znowu zamieszkać w swoim domu".

Motto spotkania stanowi cytat z wiersza Cypriana Kamila Norwida pt. "Moja piosnka", w którym nostalgia za utraconą ojczyzną łączy się z pragnieniem życia w upragnionym, wolnym kraju.,br> Refleksji o Polsce służyć będą wiersze znanych poetów - strofy stanowiące kanon polskiej literatury. Przypomnimy sobie poezję Kochanowskiego, Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Tuwima, Miłosza, Herberta, Szymborskiej i wielu innych poetów, dla których słowo "ojczyzna" znaczyło coś bardzo cennego i wyjątkowego.
Swoje wiersze gościnnie zaprezentują także nasi poeci gryfińscy. W dzisiejszym świecie, wśród sporów politycznych i w medialnym szumie globalnej wioski - słowa tracą swoje właściwe znaczenia. Niech więc wśród nas ponownie zabrzmi słowo poetyckie, które ma moc oczyszczającą i przywracającą utracone sensy.

.

Oprócz poezji posłuchamy także pięknych utworów m.in. Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego a na ekranie zobaczymy również wiele najważniejszych obrazów polskich malarzy z naszej narodowej galerii. Widzowie będą mogli także wspólnie z artystami zaśpiewać kilka znanych pieśni patriotycznych, które od dawna towarzyszą Polakom w ważnych dla nich chwilach. W ten sposób wspólnie uczcimy Jubileusz 100-lecia odrodzenia się naszej Ojczyzny.

Wstęp wolny. Zapraszamy