wyszukaj w  

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij 2019" - Kafarnaum - 21.02 godz.20.30
Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij 2019" - Genesis 2.0 - 23.02 godz.21.15

» ZOBACZ AKTUALNY REPERTUAR KINA GRYF «

0

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA:

NAJBLIŻSZY HIT W KINIE GRYF:

0
Strona główna - Gryfiński Dom Kultury
Biuletyn Informacji Publicznej - Gryfiński Dom Kultury
Cennik - Gryfiński Dom Kultury
O nas - Gryfiński Dom Kultury
Kontakt - Gryfiński Dom Kultury
Koła zainteresowań - Gryfiński Dom Kultury
Nasze sukcesy - Gryfiński Dom Kultury
Świetlice wiejskie - Gryfiński Dom Kultury
Multimedia - Gryfiński Dom Kultury
Linki - Gryfiński Dom Kultury
Archiwum - Gryfiński Dom Kultury
RODO
Zamów - Bilety, karnety, opłaty startowe
Rezerwacje biletów - Kino GRYF
Polityka prywatności


Aktualności ...

Projekt Miasto Mówi Mi na ulicach Gryfina

Środowisko Inicjatyw Artystycznych Hybadu, Gryfiński Dom Kultury i Gmina Gryfino wrócili z ideą odtworzenia festiwalu Zderzenie Sztuk i Kultur Sztukowanie. Na początek została wznowiona część imprezy pod nazwą Sztukowanie Miasta, która odbywała się od 14 do 16 września 2018 . Były to działania animacyjne i artystyczne, które swoim zasięgiem objęły ulice miasta.

Miasto Mówi Mi to projekt kulturalny w ramach imprezy Sztukowanie Miasta 2018. Wzięli w nim udział młodzi mieszkańcy Gryfina. Każdy z uczestników stworzył etiudę performatywną z zakresu teatru, tańca, muzyki, instalacji, która była prezentowana 15 i 16 września 2018 w siedmiu punktach Gryfina.

Etiudy odnosiły się do miejsc, które jako mieszkańcy mijamy na co dzień. Młodzi performerzy weszli w dialog z miejscem, które do nich "przemówiło". Ich działania można było obejrzeć podczas kilkugodzinnego spaceru po mieście.
Gryfinianie od pierwszej stacji akcji Miasto Mówi Mi, zostali zachęceni do dalszych podróży po niby znanym im, a jednak nie do końca, Gryfinie.

Pierwszą lokacją projektu był pl. Sybiraków, gdzie Klaudia Purtak przedstawiła działanie "Ziemia milczenia i grozy". Miejscem akcji był plac po starej szachownicy, gdzie niegdyś rozgrywano partie dużych szachów. Tam performerka opowiadała historię nawiązującą do życia pionierów miasta.

Na placu w centrum przy fontannie Stalowy Sum, Remigiusz Staniec zaprosił widzów do podroży w czasie. Prezentacja "Kino, którego nie ma" nawiązywała to dawnego gryfińskiego ośrodka kultury i historii z nim związanych.

Na peronie 3 gryfińskiego dworca, Oliwia Kurlej prowadziła akcję performatywną pn. "Do Gryfina jeżdżę rzadko, chyba że do lekarza". Przechodnie zostali wciągnięci przez młoda aktorkę do opowieści o dawnych trasach kolejowych i podróżach nimi.

W Parku Miejskim zaprezentowano "Dechy". Akcja Hanny Kokoszyńskiej nawiązywała do miejsca, gdzie przed laty urządzano potańcówki.

Kolejną prezentacją w parku była akcja "Z tamtych lat", którą poprowadziła Maja Wiczkowska. Prezentacja nawiązywała do opowieści o tym, jak młodzi mieszkańcy Gryfina spotykali się w parku przeżywając pierwsze miłosne uniesienia i rozczarowania. Opowieści te zamknięte były w zaklętej skrzyni, z której unosił się jedynie dym wspomnień "z tamtych lat". Przechodnie mogli zostawić swój ślad na skrzyni, ciągniętej przez performerkę po alejkach gryfińskiego parku.

fot. J. Janiszewski

fot. J. Janiszewski

O zaskakującej historii miejsca opowiadała "Ladder Tower" przy ul. Jana Pawła II zaprezentowana przez Aleksandrę Prętką.

fot. Z.Włodarczyk/egryfino.pl

fot. Z.Włodarczyk/egryfino.pl

fot. Z.Włodarczyk/egryfino.pl

Kolejna stacja projektu znajdowała się na Górce Miłości, gdzie Karolina Wojdyła zabrała widzów w magiczną podróż "Galgen Berg".

fot. Z.Włodarczyk/egryfino.pl

fot. Z.Włodarczyk/egryfino.pl

fot. Z.Włodarczyk/egryfino.pl

Wszystkie zdarzenia były rejestrowane przez kamerę. Z uzyskanego materiału powstanie film, który zaprezentowany będzie w Gryfińskim Domu Kultury pod koniec października.
Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

2018-09-18